U srijedu, 20.06. u Društvenom centru „Rojc“ u Puli, partneri tematske mreže METAR iz Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, TerraHuba, Zelene Istre i Društva za oblikovanje održivog razvoja (tagiraj molim te sve) proveli su fokus grupe s predstavnicima javnih ustanova, te privatnog i civilnog sektora u Puli.
Sudionicama su tako i u Puli u prvoj fokus grupi predstavljene znanstvene spoznaje o klimatskoj krizi na globalnoj razini, kao i rezultati istraživanja cjelovite održivosti provedenog na sedam hrvatskih gradova modelom odrastničke krafne. Predstavljen je i 2050 Pathway Explorer, model za transparentnu i međusektorsku procjenu puta prema klimatskoj neutralnosti u Hrvatskoj do 2050. godine, a od primjera lokalne dobre prakse predstavljen je društveni vrt na Gregovici, te Radiona Re-Geeppetto u Rojcu.
U drugoj fokus grupi sudionici su imali priliku postavljati pitanja i raspravljati o predstavljenim konceptima i alatima u kontekstu Grada Pule. Pritom, identificirane su brojne teme od posebnog značaja za borbu protiv klimatske krize. U tom smislu, identificirana je potreba za ugrađivanje principa prilagodbe na klimatske promjene u planiranju i izgradnji gradske infrastrukture, kao i upotrebi postojećeg javnog prostora. Također, naglašene su i potrebe osiguravanja održivog upravljanja morskim resursima, a posebno je istaknuta nužnost inovativnih rješenja i potreba za osmišljavanjem i provedbom kvalitetnih istraživanja koji će služiti kao podloge za javno upravljanje. U kontekstu upravljanja klimatskom krizom na opću dobrobit građanki i građana Pule istaknuta je i problematika odnosa (ne)angažirane struke i donositelja odluka na lokalnoj razini, proces i brzina usvajanja potrebnih promjena u odnosu na postojeće kapacitete za provedbu, politička participacija te specifične potrebe i odgovornosti mladih, a izneseni su i zahtjevi za jasnije određivanje područja javnog interesa u Puli.
Fokus grupe su organizirane u okviru trogodišnjeg projekta „METAR do bolje klime“ kojeg financira Europska unija kroz Europski socijalni fond. Nositelj projekta je udruga DOOR (Društvo za oblikovanje održivog razvoja), a partneri su Grad Zagreb, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, Terra Hub, Eko-Zadar, Brodsko ekološko društvo, Institut za političku ekologiju, Zelena akcija, Zelena Istra i Forum za slobodu odgoja. Više informacija o projektu dostupno je na https://metar.door.hr/. Projekt METAR do bolje klime financiran je iz Europskog socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.599.995,32 HRK. Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Društva za oblikovanje održivog razvoja.
0 Comments